پروتزهای اندام فوقانی

Trans humeral Prosthesis (Above Elbow Prosthesis)

این پروتز در آمپوتاسیون های استخوان بازو به کار می رود و دارای اجزای زیر می باشد:

بخش بازویی،

واحد آرنج (Elbow Unit)

بخش ساعدی،

دست جایگزین

Trans radial Prosthesis (Below Elbow Prosthesis)

این پروتز در آمپوتاسیون های سطح ساعد دست به کار می رود و دارای اجزای زیر می باشد:

دست جایگزین یا Terminal Device، واحد مچ دست(Wrist Unit)، سوکت مفصل آرنج، سیستم تعلیق(suspension)، سیستم کنترل که به دو شکل می باشد یکی با نیروی بدنی بیمار (Body Powered)و یا با نیروی یک منبع خارجی (Externally Powered)

Partial Hand Prosthesis

این پروتز به منظور ایجاد یک ظاهر طبیعی برای دست و محافظت از قسمتهای حساس و شکننده پوست مثل نقاطی که دارای پیوند پوستی باشند و نیز به منظور بهبود عمل Grasp(گرفتن) در دست به کار می روند.

پروتز مایوالکتریک

در مورد پروتزهای اندام فوقانی جهت قطع عضو های زیر آرنج و یا بالای آن از سیستمهای مایو الکتریک هوشمند با الکترودهای فشاری بسیار حساس استفاده می شود که قابلیت حرکت پنجه را بسیار روان می گرداند.این نوع دست مصنوعی با سنسورهایی که دارد باعث حرکت دست می شود.

مایوالکتریک

دست انسان دارای حرکات بسیار پیچیده ای است و از این رو به آن مغز دوم نیز می گویند. با توجه به این موضوع هنگامی که فرد به علل مختلف دچار قطع عضو در ناحیه دست ( زیر آرنج یا بالای آرنج ) می گردد، پروتز (دست مصنوعی ) جایگزین اهمیت خاصی پیدا می کند. پروتزهای میوالکتریک

(Myoelectric prosthetic hands) یکی از نوآوریهای مفید بشر برای افراد قطع عضو در اندام فوقانی است.

پروتز میوالکتریک چگونه کار می کند؟

اين مدل پروتزبا استفاده ازسيگنال عضلاني شروع به كارمي نمايد. بطورخلاصه سيگنال عضلاني توسط الكتروددريافت،تقويت اصلاح ميگردد و سپس به ميكروپروسسور منتقل میشود و پس از پردازش آن به قسمت موتور منتقل و باعث حركت دست ميگردد. سطح الكترودازفلزهايي از جنس تيتانيوم تشكيل شده كه معمولا” پوست بدن به آن حساسيت پيدا نميكند. ضمن اين كه دريافت سيگنال بهتر انجام ميشود.

پس از دریافت سیگنال توسط میکرو پروسسو ر، طبق سیستمهای مختلفی که جهت کنترل حرکات دست تعریف شده است حرکت باز و بسته شدن دست و گرفتن اجسام اتفاق می افتد. در این مدل پس از آموزش به فرد و معاینه دقیق در زمینه نوع سیگنال تولید شده توسط عضلات، تقریبا همزمان با تصمیم فرد برای گرفتن یا رها نمودن اجسام این اتفاق رخ می دهد. در مدلهای جدید تر این تکنولوژی ، تمام انگشتان دست قابلیت خم و راست شدن دارند که حرکات دست طبیعی را باز سازی می نماید.
در حال حاضر تحقیقات بر پروتزها یی در حال انجام است که توانایی احساس دارند و گرما و سرما ، فشار و زبری و نرمی را حس خواهند کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*